Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Domy również energooszczędne, jak oraz tak oznaczane pasywne mają stowarzyszone zadanie – maksymalne oszczędzanie energii w trakcie ich użytkowania. Oba te rodzaje domów mają w związku z tym w sobie niezwykle wiele podobieństw i wspólnych cech, jak chociażby rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak także przeszklenie maksymalne ściany południowej obiektu. Jednakowoż mają i kilka cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, tudzież domy pasywne mogą mieć dach tylko jedno lub dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje całkowite zamknięcie przeszkleń w ścianie oraz dachu od witryny północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego typu są dopuszczalne, chociaż zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają właściwy współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być bardziej natężony niż 0,2 W/(m2K), natomiast w domach z typu pasywnych współczynnik ten jest jeszcze nieomal dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji również są różnice w obu rodzajach domów, w energooszczędnych sprawność odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, natomiast w domach pasywnych jest jeszcze większy, bowiem aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co kojarzy się choćby z drożejącą coraz bardziej energią oraz powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym świecie, projektanci i budowniczowie domów projektują coraz to pionierskie technologie oraz rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie w takim razie z tymi założeniami domy przyszłości to będą właśnie domy w najwyższym stopniu energooszczędne, naturalnie zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, wspierane źródłami energii proekologicznej. Właściwą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom urządzenia. Takie domy będą przeszklone od południowej, by maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą również umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, tudzież od północnej garaż, spiżarka i pozostałe pomieszczenia ekonomiczne, niewymagające gigantycznego źródła ciepła do działania.

Kształt domu również będzie jak najprostszy, żeby zminimalizować przestrzenie ścian czy dachu, skąd przecież ucieka największa ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a w następstwie tego miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób znakomity, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na poziomie 80 procent.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybrane dla ciebie:

Dodaj komentarz